Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
u góry pisze dane ze stechiometrii równania, a na dole dane z zadania.
Oblicz, ile gramów wodoru:
a) użyto do przeprowadzenia reakcji redukcji 14,4 g tlenku miedzi (I), której produktami są miedź i para wodna,
143 g 2g
Cu2O + H2--> 2Cu + H2O
14,4g xg
143 g - 2g
x=0,2 g H2
b) otrzymano w wyniku rozkładu 22,5 g wody,
36g 4g
2H2O --> 2H2 + O2
22,5g xg
36g - 4g
22,5 g - xg
x=2,5g H2
c) należy użyć, aby otrzymać amoniak w reakcji syntezy z 7 g azotu.
28g 6g
N2 + 3H2 --> 2NH3
7g xg
28g - 6g
7g - xg
x=1,5 g H2
W reakcji utleniania amoniaku powstało 45 g azotu: 4NH3 + 3 o2 > 2n2 +6H2O. oblicz ile moli wody otrzymano w tej reakcji chemicznej .wyniki podaj z dokładnością do pierwszego miejsca po przecinku
56g 6 moli
4NH3 + 3O2 > 2N2 +6H2O
45g x moli
56g-6moli
45g - xmoli
x= 4,8 mola H2O