👤

Dysponujesz 1% roztworem substancji i substancja w formie stałej. Oblicz ilość tych składników potrzebnych do sporządzenia 500g 3% roztworu.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

489,9 g 1% +10,1 g substancji

Wyjaśnienie:

tu nas ratuje krzyż św. Andrzeja ;)

1%                      97 j.m.

             3%

100%                  2 j. m

j. m. - jednostki masy

skoro mamy 500 g roztworu, a jednostek masy łącznie 99 (97+2)

to 1 j.m=500/99=5,05 g - tyle waży jedna jednostka

stąd

97 * 5,05g = 489,9 g 1% roztworu

2*5,05g=10,1g substancji