👤

1. Samochód rusza ze skrzyżowania z przyspieszeniem 1 m/s2
prędkość osiągnie po 8s?
2. Motocykl rozpędzający się ze stałym przyspieszeniem
prędkość z 20 m/s do 40 m/s w czasie 0,5 minuty. Ile wynosi jego przyspieszenie?
3. Samochód rusza z przyspieszeniem 2 m/s2. Jaką drogę pokona w czasie
pierwszych 6 sekund ruchu?​
plis na teraz.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zadanie 1

1. Wypisz dane i szukane.

[tex]Dane:[/tex]

[tex]a=1\frac{m}{s^{2} }[/tex]

[tex]t=8s[/tex]

[tex]v_{p} =0\frac{m}{s}[/tex]

[tex]Szukane:[/tex]

[tex]v_{k} =?[/tex]

2. Zapisujemy wzór na prędkość końcową [tex](v_{k} )[/tex].

[tex]v_{k} =a*t+v_{p}[/tex]

3. Podstawiamy do wzoru i obliczamy.

[tex]v_{k} =1\frac{m}{s^{2} } *8s+0\frac{m}{s} =8\frac{m}{s}[/tex]

4. Zapisujemy odpowiedź.

Odpowiedź:

Prędkość samochodu po 8s wynosiła [tex]8\frac{m}{s}[/tex].

Zadanie 2

1. Zapisujemy dane i szukane oraz ewentualnie zamieniamy.

[tex]Dane:[/tex]

[tex]v_{p} =20\frac{m}{s}[/tex]

[tex]v_{k} =40\frac{m}{s}[/tex]

[tex]t=0,5min=30s[/tex]

[tex]Szukane:[/tex]

[tex]a=?[/tex]

2. Zapisujemy wzór na przyśpieszenie (a).

[tex]a=\frac{v_{k}-v_{p} }{t}[/tex]

3. Podstawiamy do wzoru i obliczamy.

[tex]a=\frac{40\frac{m}{s}-20\frac{m}{s} }{30s} =\frac{2}{3} \frac{m}{s_{2} }[/tex] lub w przybliżeniu [tex]0,67\frac{m}{s_{2} }[/tex]

4. Zapisujemy odpowiedź.

Odpowiedź:

Przyśpieszenie motocykla wynosi ok.[tex]0,67\frac{m}{s^{2} }[/tex].

Zadanie 3

Zadanie podzielimy na dwie części dla ułatwienia czyli na a (obliczanie prędkości) i b (obliczanie drogi).

1a. Zapisujemy dane i szukane.

[tex]Dane:\\a=2\frac{m}{s^{2} } \\t=6s\\Szukane:\\v=?[/tex]

2a. Zapisujemy wzór na prędkość.

[tex]v=a*t[/tex]

3a. Podstawiamy do wzoru i obliczamy.

[tex]v=2\frac{m}{s^{2} } *6s=12\frac{m}{s}[/tex]

1b. Zapisujemy dane i szukane.

[tex]Dane:\\v=12\frac{m}{s} \\t=6s\\Szukane:\\s=?[/tex]

2b. Zapisujemy wzór na drogę (s).

[tex]s=v*t[/tex]

3b. Podstawiamy do wzoru i obliczamy.

[tex]s=12\frac{m}{s} *6s=72m[/tex]

4. Zapisujemy odpowiedź.

Odpowiedź:

Droga tego samochodu w ciągu 6s wyniosła 72m.

Wyjaśnienie: