Odpowiedź :
1)
V=24 mV
R = 100 Ω
I=?
I=U/R
I=0,024/100
I=0,00024 A = 0,24 mA = 240 μA
2)
I=0,2 A
t= 1 min = 60 s
Q=?
Q=I*t
Q=0,2*60
Q=12 C
3)
R= 50 Ω
t=30 s
U=100 V
Q=?
I=U/R
Q=I*t
Q=(U*t)/R
Q=100*30/50
Q=60 C
1)
V=24 mV
R = 100 Ω
I=?
I=U/R
I=0,024/100
I=0,00024 A = 0,24 mA = 240 μA
2)
I=0,2 A
t= 1 min = 60 s
Q=?
Q=I*t
Q=0,2*60
Q=12 C
3)
R= 50 Ω
t=30 s
U=100 V
Q=?
I=U/R
Q=I*t
Q=(U*t)/R
Q=100*30/50
Q=60 C