Odpowiedź :
Wzór na energię potencjalną:
[tex]E_{p}=mgh[/tex]
Dane:
[tex]E_{p}[/tex] - energia potencjalna; Ep = 21 kJ = 21000 J
m - masa ciała; m = 70 kg
g - przyspieszenie ziemskie; g ≈ 9,81 m/s²
Szukane:
h - wysokość; h = ?
Rozwiązanie:
Wyznaczmy wzór na h:
[tex]E_{p} =mgh[/tex] /:mg
[tex]h=\frac{E_{p} }{mg}[/tex]
Sprawdzenie jednostek:
[tex][h]=\frac{J}{kg*\frac{m}{s^{2} } } =\frac{N*m}{N} =m[/tex]
Podstawienie danych do wyprowadzonego wzoru:
[tex]h=\frac{2100}{70*9,81} =\frac{30}{9,81}=3,06[m][/tex]
Odp.: Człowiek o masie 70 kg ma energię potencjalną 21 kJ na wysokości 3,06 m.