👤

Zad.1

Oblicz koszt zużycia energii, jeżeli 1kWh kosztuje 0,80 zł dla:

A. Odkurzacza o mocy 1200 W, który pracuje 15 min
B. Odkurzacza o mocy 1400 W, który pracuje 1,5 min
C. Odkurzacza o mocy 1000 W, który pracuje 12h w miesiącu
D. Żarówki o mocy 80 W, który pracuje 6 godz. dziennie przez 30 dni
E. Pięciu żarówek o mocy 80 W, które świecą ok 20 dni w roku.


Zad. 2
Wyraź
A. 2kWh w J.
B. 0,5 kWh w ]
C. 108 000 000 J w kWh​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

A.

P = 1200 W

t = 15 min = 1/4 h

W = P*t

W = 1200 W * 1/4 h

W = 300 Wh = 0,3 kWh

koszt

0,3 kWh * 0,8 zł/kWh = 0,24 zł

B.

P = 1400 W

t = 1,5 min = 0,025 h

W = P * t

W = 1400 W * 0,025 h

W = 35 W = 0,035 kWh

koszt

0,035 kWh * 0,8 zł/kWh = 0, 028 zł

C.

P = 1000 W

t = 12 h

W = P*t

W = 1000 W * 12 h

W = 12000 Wh = 12 kWh

koszt

12 kWh *0,8 zł/kWh = 9,6 zł

D.

P = 80 W

t = 6 h *30 dni

W = P * t

W = 80 W * 6 h * 30 = 14400 Wh = 14,4 kWh

koszt

14,4 kWh * 0,8 zł/ kWh = 11,52 zł

E.

P = 80 W * 5 = 400 W

t = 20 dni = 20 * 24 h = 480 h

W = P * t

W = 400 W * 480 h

W = 192000 Wh = 192 kWh

koszt

192 kWh * 0,8 zł/kWh = 153,6 zł

Zadanie 2

A. 2 kWh ⇒ J

2 kWh = 2*1000 * 3600 W*s = 7200000 Ws

2 kWh = 7200000 J

B.

0,5 kWh ⇒ J

0,5 kWh = 0,5 * 1000 * 3600 W*s = 1800000 W*s

0,5 kWh = 1800000 J

C.

108000000 J ⇒ kWh

108000000 J = 108000000 Ws = 108000000 W * 1/3600 h = 30000 Wh = 30 kWh

108000000 J = 30 kWh