Odpowiedź :
Odpowiedź:
Gęstość cieczy wynosi 800 kg/m³.
Wyjaśnienie:
Na ciało zanurzone w cieczy dział siła ciężkości Fc pionowo w dół:
Fc=mg
oraz siła wyporu Fw:
Fw=dVg.
Wskazanie siłomierza F:
F=Fc-Fw
m- masa, V- objętość zanurzonej części ciała,
d- gęstość cieczy, g - przyspieszenie ziemskie
[tex]Dane:\\m=100g=0,1kg\\100cm^3=\frac{100}{1000000}m^3 =0,0001m^3\\F=0,2N\\g=10\frac{N}{kg}\\\\Szukane:\\d=?\\\\Rozwiazanie:\\\\F=Fc-Fw\\\\Fw=Fc-F\\\\dVg=mg-F/:Vg\\\\d=\frac{mg}{Vg}-\frac{F}{Vg}\\\\d=\frac{m}{V}-\frac{F}{Vg}\\\\d=\frac{0,1kg}{0,0001m^3}-\frac{0,2N}{0,0001m^3*10\frac{N}{kg} }\\\\d=1000\frac{kg}{m^3} -200\frac{kg}{m^3}\\\\d=800\frac{kg}{m^3}[/tex]