👤

Ile gramów cukru należy dosypać do 180g roztworu cukru o stężeniu 5%, aby otrzymać roztwór cukru o stężeniu 10%

Plis daję najj


Odpowiedź :

z - ilość cukru

0,05×180 - ilość cukru w roztworze 5%

x+180 - ilość roztworu 10%

0,10(x+180) - ilość cukru w roztworze 10%

x+0,05×180=0,10(x+180)

x+9=0,1x+18

x-0,1z=18-9

0,9x=9 /:0,9

x=10 g - ilość cukru