👤

9. Jeden bok prostokąta jest o 3 cm dłuższy od drugiego. Obwód tego prostokąta wynosi 5 dm. Oblicz jego
pole​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

a,b= dł. boków

a= b+3cm

obwód= 2*(a+b)

5dm=50cm

50=2*( b+3+b)           /:2

25=2b+3

2b=25-3

2b=22       /:2

b= 11 cm                a= 11+3=14 cm

P=a*b= 11*14=154 cm²

Szczegółowe wyjaśnienie:

Odpowiedź:

Odp : Pole wynosi 154 cm².

Szczegółowe wyjaśnienie:

5 dm = 50 cm

50 cm - (3cm * 2) = 44 cm

44 cm : 4 = 11 cm <- krótszy bok

11cm + 3 cm = 14 cm <-dłuższy bok

P = a *b

P = 11 cm * 14 cm = 154 cm²