👤

jeden z boków prostokata jest dwa razy dułższy od drugiego. obwód Prostokata wynosi 42cm obilcz jego pole.​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Pole tego prostokąta to:

a*b

a=7cm

b=14cm

14cm*7cm=98cm²

Szczegółowe wyjaśnienie:

Przez x oznaczam sobie krótszy bok prostokąta. Drugi jest 2 razy dłuższy, czyli ma:

x*2=2x

W prostokącie są dwie pary boków o tej samej długości, czyli jego obwód to:

2*x+2*2x=42

Redukujemy wyrazy podobne:

6x=42

I wyliczamy:

x=42:6

x=7

Krótszy bok ma 7cm długości, a dłuższy:

2*7=14cm