👤

Pani Zofia kupiła do swojego sklepiku 18 kubków i 8 półmisków za wszystko zapłaciła 400 zł Gdyby kupiła tylko kubki ale za tę samą kwotę to wystarczyłoby jej pieniędzy aż na 50 kubków Ile kosztował jeden kubek a ile półmisek?​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

18*x + 8*x = 400

Obliczamy cenę kubka:

400zł:50= 8 zł - cena jednego kubka

18*8zł=144 zł - tyle Pani Zofia wydała na kubki

Teraz obliczamy ile kosztowały półmiski:

400zł - 144zł = 256zł - tyle wydała na półmiski

256zł:8=32 zł - tyle kosztował jeden półmisek

Odp. Jeden kubek kosztował 8 zł, a jeden półmisek kosztował 32 zł