👤

Na duży tłok działa siła 1200Na na mały 400N. Oblicz powierzchnię małego tłoka, jeśli powierzchnia dużego wynosi 4m2

Odpowiedź :

Dane:

F₁ = 400N

F₂ = 1200N

S₂ = 4m²

Szukane:

S₁ = ?

Teraz podajemy wzór, podkładamy liczby i liczymy:

F₁ ⋅ S₂ = F₂ ⋅ S₁

400N ⋅ 4m² = 1200N ⋅ S₁

1600N/m² = 1200N ⋅ S₁

S₁ = 1600 N/m² : 1200N         (tutaj N się skracają)

S₁ = 1,3 m²

Odpowiedź: Mały tłok ma powierzchnię 1,3 m².