👤

Sędzia piłkarski używa gwizdka, który wydaje ton o częstotliwości 1700 Hz. Podczas jednej z interwencji sędzia biegnie z prędkością o wartości 2 m/s w stronę piłkarza, który oddala się z miejsca zdarzenia z prędkością o wartości 1 m/s. Zwroty obu prędkości są takie same. Prędkość dźwięku w powietrzu ma wartość 340 m/s.
Oblicz częstotliwość dźwięku gwizdka słyszanego przez piłkarza.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

f=1700Hz

v2=2m/s

v1=1m/s

fx=f * [tex]\frac{v-v1}{v-v2}[/tex]

fx= 1700Hz * 339/338

fx ~1705Hz