👤

Oblicz wartość siły dośrodkowej działającej na wagon o masie 12t jadący z prędkością 90km/h po łuku o promieniu 1km. Jakie ciało działa na wagon z taką siłą?
dam naj, pilne, zaraz muszę to odesłać


Odpowiedź :

m=12t=12000kg

v=90km/h=25m/s

r=1km=1000m

Fd=(12000kg×(25m/s)²)/1000m=7500N

Na wagon działa siła sprężystości szyn.