👤

W hurtowni 10 kg bananów kosztuje 30 zł, a na rynku 1 kg kosztuje 4,80 zł. O ile procent są droższe banany na rynku niż w hurtowni, tzn. o ile procent drożej wypada cena 1 kg bananów na rynku niż w hurtowni?
Bardzo proszę o wytłumaczenie krok po kroku.


Odpowiedź :

Musimy obliczyć ile w hurtowni będzie kosztował 1 kg:

30:10=3

Będzie kosztować 3 zł

DANE

  • 1 kg na rynku=4,80 zł
  • 1 kg w hurtowni=3 zł

Teraz musimy policzyć % na rynku

1 kg kwoty 4,80 zł = 1*4,80= 4,8 %

Jest to 4,8 %

A teraz % w hurtowni

1 kg kwoty 3 zł = 1*3=3 %

Teraz obliczamy różnicę % :

4,8 %- 3 %= 1,8 %

Odp.: Jest o 1,8 % drożej.