Odpowiedź :
Dane:
h (wysokość słupa cieczy) =60 cm = 0,6 m
d (gęstość) =920 kg/m3
g (przyspieszenie ziemskie) =10N/kg
Fn=45N
a)ciśnienie (p) hydrostatyczne
Wzór na ciśnienie hydrostatyczne: p=d×g×h
p=920kg/m3 × 10N/kg × 0,6m=5520Pa
PONIEWAŻ:
kg i kg się skracają, m i m3 skracaja do m2, wychodzi 5520 N/m2, a 1 paskal "to ciśnienie, jakie wywiera siła nacisku 1 N na pole powierzchni 1 m2".
b) pole powierzchni (S) dna tego naczynia
Wzór: p=Fn/S
Wzór przekształcony: S=Fn/p
S=45 N/5520 Pa = (mniej więcej) 0,008 m2 = 80 cm2
PONIEWAŻ:
Pa to jest N/m2, więc niutony się skracają, zostaje m2
A jeżeli nie rozumiesz jak wzór p=Fn/S został przekształcony do S=Fn/p, to w załączniku jest metoda, którą stosuję :)

