👤

lle gramów wody należy odparować z 150 g 10 % wodnego roztworu NaOH, aby stężenie
wodorotlenku w tym roztworze wzroslo do 12 %?​


Odpowiedź :

10% roztwór NaOH

Dane

150g•10% = masa Na w roztworze

Obliczenia

150•10%=15g ( W roztworze jest 15g Na )

Roztwór 12%

15g-12%

1%- 1.25g

100% = 1.25•100= 125g

Roztwór 12% będzie ważyć 125g czyli

150g-125= 25g

ODP. Należy odparować 25 gramów wody aby otrzymać roztwór o stężeniu 12%.

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Dane:                           Szukane:

Cp1=10%                        ms=?

mr1 = 150g                     mw odparowanej=?

Cp2 = 12%

  • Obliczam ms:

ms = Cp1*mr1/100%

ms = 10%*150g/100%

ms = 15g

  • Obliczam masę roztworu po odparowaniu wody, mr2:

mr2 = ms*100%/Cp2

mr2 = 15g*100%/12%

mr2 = 125g

  • Obliczam ilość odparowanej wody:

mw = mr1 - mr2

mw = 150g - 125g

mw odparowanej = 25g

Odp. Należy odparować 25g wody.