👤

Oblicz ciśnienie jakie wywierasz na podłogę stojąc na dwóch nogach, a jakie stojąc na jednej nodze przyjmij powierzchnię jednej stopy 250 cm2 ( centymetrów kwadratowych ) a wga to 50 kg

Odpowiedź :

[tex]dane:\\m = 50 \ kg\\S_1 = 250 \ cm^{2} = 0,025 \ m^{2}\\S_2 = 2S_1 = 2\cdot0,025 \ m^{2} = 0,05 \ m^{2}\\g = 10\frac{N}{kg}\\szukane:\\p_1 = ?\\p_2 = ?[/tex]

Rozwiązanie

Ciśnienie jest to stosunek parcia (siły nacisku) do pola powierzchni, na którą działa ta siła.

[tex]p = \frac{F}{S}[/tex]

[tex]F = m\cdot g = 50 \ kg\cdot10\frac{N}{kg} = 500 \ N[/tex]

Liczę cisnienie wywierane stojąc na dwóch nogach:

[tex]p_2 = \frac{F}{S_2}\\\\p_2 = \frac{500 \ N}{0,05 \ m^{2}}\\\\p_2 = 10 \ 000 \ Pa = 10 \ kPa\\\\(1 \ kPa) = 1000 \ Pa)[/tex]

Liczę ciśnienie wywierane stojąc na jednej nodze:

[tex]p_1 = \frac{F}{S_1}\\\\p_1 = \frac{500 \ N}{0,025 \ m^{2}}\\\\p_1 = 20 \ 000 \ Pa = 20 \ kPa[/tex]

Odp. Stojąc na dwóch nogach wywieram na podłogę ciśnienie p₂ = 10 kPa, a stojąc na jednej nodze wywieram ciśnienie p₁ = 20 kPa.