👤

samochod wraz z kierowca poruszajac sie z predkoscia10m/s zaczal przyspieszac i w ciagu 10s uzyskal predkosci 30m/s. jaka jest masa auta i kierowcy,jezeli sila dzialania silnika samochodowego wynosi 4000n?

Odpowiedź :

[tex]dane:\\F = 4 \ 000 \ N = 4 \ 000 \ \frac{kg\cdot m}{s^{2}}\\v_{o} = 10\frac{m}{s}\\t = 10 \ s\\v = 30\frac{m}{s}\\szukane:\\m = ?\\\\Rozwiazanie:\\\\Z \ II \ zasady \ dynamiki:\\\\a = \frac{F}{m} \ \ /\cdot m\\\\m\cdot a = F \ \ /:a[/tex]

[tex]m = \frac{F}{a}[/tex]

[tex]a = \frac{\Delta v}{t} = \frac{v-v_{o}}{t} = \frac{(30-10)\frac{m}{s}}{10 \ s} = 2\frac{m}{s^{2}}}[/tex]

[tex]m = \frac{4000 \ \frac{kg\cdot m}{s^{2}}}{2\frac{m}{s^{2}}}}=2 \ 000 \ kg = 2 \ t[/tex]

Go Studier: Inne Pytanie