Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Prawo Avogodra
W warunkach normalnych jeden mol gazu doskonałego zajmuje objętość 22,415 dm³ ≅ 22,4dm³ (jest to jego objętość molowa). (Dla gazów rzeczywistych objętość ta nieco się różni.)
a. 1 mol CO2 to 44g
44g CO2............22,4dm3
8,8g......................x
x = 4,48dm3
b. 1 mol SO2.............22,4dm3
0,25m ....................x
x = 5,6dm3
c. 1 mol NO2 to 6,02*10²³ cząsteczek
6,02*10²³ ..................22,4dm3
3,01*10²¹ .......................x
x = 11,2*10⁻² dm3 = 0,112dm3