👤

Do szklanki o masie m1 =150 g zawierającej wodę o masie m2 = 0,25 kg o temperaturze T = 17°C wstawiono grzałkę elektryczną. Wyznacz moc grzałki, wiedząc, że woda zagotowała się w czasie t = 3 min. Przyjmij, że sprawność grzania w tych warunkach wynosi  = 90%. Ciepło właściwe szkła c1 = 1080 J/(kg•K) i wody c2 = 4185 J/(kg•K).

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

m1=150g=0,15kg

m2=0,25kg

t=3min=180s

c1=1080J/kgK

c2=4185J/kgK

sprawność n=0,9

delta T=100-17=83K

Oblicz moc P

Energia prądu E zostanie przekazana wodzie E2 i szklance E1

E=E1+E2

E=n*P*t

E1=c1*m1*delta T

E2=c2*m2*delta T

podst. do 1 wzoru

n*P*t =c1*m1*delta T +c2*m2*delta T ..... /nt

P=(c1*m1*delta T +c2*m2*delta T) /n*t

P=(1080J/kgK*0,15kg *83K+4185J/kgK* 0,25kg*83K) /(0,9*180s)

P=619J/s

P~620 watów