Odpowiedź :
[tex]cena\ gastronomiczna\ netto=cena\ surowca\ +\ marza \\\\ 12\ kanapek\ kosztuje\ 60\ zl\\\\3\ kanapki\ kosztuja \ \ x\ zl\\\\ x=\frac{3*60}{12}=\frac{180}{12}=15\ zl\\\\ marza\ 150 \% \ \ czyli :\\\\15 * 150 \%=15*1,5=22,50\ zl\\\\ cena\ gastronomiczna\ netto\ = 15+22,50=37,50\ zl[/tex]
Odpowiedź:
60:12=5 zł koszt surowców zużytych do sporządzenia 1 porcji
5*150%=5*1,5=7,50 marża 1 porcji
5+7,50=12,50 zł koszt 1 porcji z marżą
3*12,50=37,50 zł koszt 3 porcji
ODP. Trzy porcje zupy z brokułów kosztuje 37,50 zł
Szczegółowe wyjaśnienie:
150%=150/100=1,5