Odpowiedź :
pH = 2,87
c H⁺ = 10⁻²,⁸⁷ = 13,49 * 10⁻⁴ mol/dm³
V r = 5,55 dm³
n H⁺ = 13,49 * 10⁻⁴ mol/dm³ * 5,55 dm³ = 74,87 * 10⁻⁴ mol
-------------------------------------------------------------------------------------
m NaOH = 150 mg = 0,15 g
M NaOH = 40 g/mol
n NaOH = 0,15 g / 40 g/mol = 37,5 * 10⁻⁴ mol
n OH⁻ = n NaOH = 37,5 * 10⁻⁴ mol
------------------------------------------------------------------------------------
H⁺ + OH⁻ ----> H₂O
1 mol H⁺ reaguje z 1 molem OH⁻
ilość moli H+ która pozostanie po reakcji
n H⁺ = 74,87 * 10⁻⁴ mol - 37,5 * 10⁻⁴ mol = 37,37 * 10⁻⁴mol
zakładamy, że roztwór po dodaniu NaOH nie zmienił objętości
nowe stężenie H⁺
c H⁺ = 37,37 * 10⁻⁴mol / 5,55 dm³ = 6,73 * 10⁻⁴ mol/dm³
pH = - log c H⁺ = - log 6,73 * 10⁻⁴ = 3,17