Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
W roztworze są jony: Na+, Cl-, H+, SO₄²⁻.
NaCl jest solą mocnej zasady i mocnego kwasu - odczyn około obojętny.
Wpływ na odczyn ma dodany H2SO4.
- Obliczam ilość moli H2SO4:
Cm=0,1m/dm3
V = 1cm3= 0,001dm3
n= Cm*V
n= 0,1m/dm3*0,001dm3
n= 0,0001mola H2SO4
- Obliczam stężenie jonów H+
H2SO4 =[H2O]= 2H⁺ + SO₄²⁻
[H+] = 2*Cm = 0,0002m/dm3 (2 kationy H+)
- Obliczam pH:
pH = -log[H+] = -log(2*10⁻⁴) = 3,699
pH = 3,699